PRED CESTOU: Ako som si kúpila letenku na Bali?

Priatelia, za 2.5 týždňa letím späť na Bali, tak som sa rozhodla, že budem zdieľať praktické otázky a odpovede pred, počas a po ceste.

AKO SOM SI KÚPILA LETENKU NA BALI?


Ako som si kúpila letenku na Bali?

Letenku som najprv klasicky hľadala cez https://www.skyscanner.net a cez http://www.momondo.com.

Letenky priamo na Bali bývajú dosť drahé, tak som sa rozhodla, že poletím cez nejakú ázijskú metropolu a odtiaľ budem hľadať low-costový do let Denpasaru/Bali.

Metropoly v Júhovýchodnej Ázii, kam sa oplatí lietať, pretože sú tam časté a pohodlné lety sú: Singapur, Kuala Lumpur a Bangkok.

Väčšinou, keď letím cez nejakú novú destináciu, tak sa tam zvyknem na niekoľko dní zastaviť, pozrieť si mesto a niečo o ňom aj blogovať. Z týchto miest som už navštívila všetky, tak som sa rozhodla, že sa nebudem zdržiavať a pokračovať priamo na môj obľúbený tropický ostrov. Oceán volá!

Faktory, ktoré ovplyvňovali výber letenky:

1. Dĺžka pobytu v Ázii: Netajím sa tým, že nie som veľký fanúšik zimy. Momentálne sa chystám už na moju piatu zimu v trópoch a obvykle sa zdržiavam okolo pol roka. Tento krát sa zdržím niečo vyše štyroch mesiacov. Práve kvôli tomuto dôvodu sa mi ťažko hľadajú akciové letenky, lebo tie majú dobu návratu zväčša mesiac, alebo len pár mesiacov.

2. Letecká spoločnosť a celková dĺžka letu: Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňoval výber letenky bola letecká spoločnosť a dĺžka letu. Dávno sú tie časy preč, kedy som bola ochotná dlho čakať na letisku, prípadne tam ešte aj spať. Asi už starnem alebo čo, ale čas transportu si nesmierne strážim, pretože si uvedomujem, že keď budem rozbitá z cesty, tak mi bude dlhšie trvať aklimatizácia na mieste a efektívny návrat do práce (pracujem online, z rôznych miest).

3. Dátumy odletu a príletu a možnosť ich meniť: Tretím faktorom bola možnosť mať takú letenku, kde môžem meniť dátum odletu a príletu. Dátum odletu mám už presne stanovený, ale dátum návratu z Ázie nechávam trochu otvorený. Závisí to najmä od mojej práce. Zároveň sa chcem vyhnúť tomu, čo sa mi stalo minulý rok. Mala som takú letenku, kde sa dátum nedal zmeniť a ja som sa rozhodla ostať na Bali dlhšie. Tým pádom mi prepadol spiatočný let a jendosmerná letenka z Bali naspäť do Európy ma vyšla tak isto, ako tá pôvodná, spiatočná. Ak budem chcieť zmeniť jeden z dátumov letov, tak ma táto zmena výde na niečo vyše 210 EUR. Je to dokopy stále menej, ako si kúpiť jednosmerné letenky.

4. Cena: Poviem to tak prakticky.. Vždy hľadám výhodnú letenku, ktorá zodpovedá vyššie spomínaným požiadavkám a nie je nutne najlacnejšia na trhu, pokiaľ by som mala cestovaním stráviť veľa času, meniť letiská alebo odlietať veľmi skoro ráno. Skoré vstávanie a odchod na letisko je pre mňa stresujúci.

Po niekoľkých dňoch hľadania letenky na spomínaných portáloch a čakania na prípadnú akciu ma to prestalo baviť. Nie som typ, ktorého baví hľadať letenky, pretože sa často neviem rozhodnúť a radšej sa budem v tom čase venovať mojej práci alebo písaniu. Z časových a praktických dôvodov som oslovila agentúru http://wings.sk, cez ktorú som si zakúpila letenky už aj v minulosti. Zadala som im moje požiadavky a do hodiny som mala kúpenú letenku.

Poletím cez British Airways z Viedne, cez Londýn do Singapuru (a v apríli 2017 naspäť). Spiatočná letenka ma vyšla 521 EUR, s tým, že na letisku London Heathrow mám 3 hodinovú pauzu. To je v poriadku. Heathrow je obrovské letisko, kde je čo robiť a zároveň je niekedy stresujúce sa v krátkom čase presúvať z jedného terminálu na druhý, takže budem aspoň v kľude. Let z Viedne do Londýna trvá 2hod 30min a z Londýna do Singapuru 12hod 50min. British Airways máva na palube dobré filmy, tak sa už teším.

Zo Singapuru som si kúpila jednosmernú letenku na Bali cez http://www.airasia.com. Letenka ma vyšla 80 EUR a je v tom započítaná aj batožina. Air Asia je low-cost, takže každá položka sa tam narátava extra. Dôvod prečo som si kúpila jednosmernú letenku je ten, že na Bali môžno neostanem až do konca zimy 2016/2017, takže to nechcem zbytočne platiť dopredu. Je celkom možné, že si v apríli urobím opäť výlet do Thajska a do Singapuru poletím z Bangkoku. Uvidíme, nechávam to plynúť. Tento let bude trvať 3 hodiny a na letisku v Singapure budem mať asi štvorhodinvú pauzu, čo je na mňa trochu dosť, ale tak to prosto vyšlo. Aspoň si tam dám obľúbenú laksu 🙂

Ups! Teraz som si uvedomila, že som zabudla agentúre zadať, že na palube lietadla British Airways chcem mať vegetariánske jedlo. Napíšem im to a zistím, či sa to dá takto dodatočne zmeniť. Informáciu doplním.

Hurá! Takže letenka je v suchu a ja sa veľmi teším späť na Bali. Prečo sa vraciam späť na tento niekým milovaný a niekým neznášaný ostrov? To Ti už poviem nabudúce 😉

Sleduj moje mini-nomádske blogy a neváhaj ich komentovať, alebo sa pýtať. Čím lepšia je debata, tým viac sa dozvieš.

Pekný deň!
Silvia

AUTORKA: Silvia Púchovská – som dlhoročná nomádka, pracujem ako freelance marketérka a autorka blogu Unboxing Traveller. Pracujem najmä online, aby som mohla byť nezávislá na mieste a pracovať z rôznych miest. Momentálne mám dve základne na život. Jedna je doma v Bratislave a tá druhá je na indonézskom ostrov Bali, kde je fajn nomádska komunita, možnosť surfovať kvalitné vlny a možnosť vyrážať na dobrodružné výlety po Juhovýchodnej Ázii. Baví ma cestovať, blogovať, surfovať a preberať podnikateľské záležitosti 🙂 Štastné cesty!

6 Comments on “PRED CESTOU: Ako som si kúpila letenku na Bali?

    • Ahoj Martin! Dakujem za spatnu vazbu 🙂 O vizach budem urcite pisat do dvoch tyzdnov. Snazim sa to rozdelit podla tem, aby si nasiel kazdy, to, co potrebuje.

    • Ahoj Zuzana! Tesim sa, ze sa vracias na Bali a urcite sa musime stretnut 🙂

  1. Ahoj,prave sa pozeram po letenkach na Bali a zaujal ma Tvoj sposob kombinovania letov. Chcela by som sa opytat,ze kolko nakoniec trvala cesta z Viedne az na Bali. Po Singapur som si to vedela spocitat,ale kolko si este cakala v Singapure a kolko trval odtial let?
    Dakujem, Monika

    • Ahoj Monika! Let na Bali zo Singapuru trva cca 3 hodiny, a ja som tam mala naposledy prestup 4 hodiny. S AirAsia je vela letov, takze mozno sa ti to podari lepsie naplanovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *