Pauza v kariére – Priestor pre osobný a kreatívny rozvoj

Facebook nám v poslednej ukazuje staršie fotky, ktoré sme kedysi s priateľmi zdielali. Dnes 29.2.2016 mi Facebook ukázal fotku, ktorú som presne pred štyrmi rokmi uverejnila. A keďže dnešný dátum je špeciálny, rozhodla som sa tejto fotke a téme, ktorá s ňou súvisí, venovať viac pozornosti.

Na fotke (nižšie) je citát, ktorý som mala prilepený na pracovnom počítači v korporátnej kancelárii v Dánsku. (pozn. v tej kancelárii som pracovala so slúchadlami pre videohry, preto tam mám tie postavičky hehe).

“Najlepší spôsob, ako predpovedať budúcnosť je si ju vytvoriť.” Peter Drucker

pauza v kariere

Dôvod, prečo som tento citát mala stále na očiach, bol nasledovný: Túžba spraviť si pauzu v kariére a zmeniť smerovanie môjho života. Cítila som, že som bola unavená a nie úplne najšťastnejšia v živote, ktorý som v Kodani viedla. Zodpovedne som si šetrila, a aj keď som už mala sumu, ktorú som si určila, tak som sa okúňala šéfa spýtať, či môžem mať neplatené voľno. Alebo proste dať výpoveď. Bála som sa predstavy, že neviem, čo bude po pauze určenej najmä na cestovanie.

Dnes už viem, že som zbytočne myšlienkami predbiehala situáciu. Prvý krok k nájdeniu inšpirácie do ďalších osobných a profesionálych smerov bolo spraviť rozhodnutie odísť z danej situácie a inšpirovať sa vo svete.

Rada by som sa s tebou o pocity “pred, počas a po” kariérnej pauzy podelila.

PRED Pauzou v kariére
Som z generácie (mám 32), ktorá bola vedená k tomu, aby vyštudovala, popri škole si hľadala dobrú brigádu, potom sa zamestnala a potom… po štyridsiatich rokoch odišla do dôchodku. Naši rodičia nás v tomto myslení podporovali a iste to mysleli dobre. Stabilita v živote je dobrá vec, aj keď o jej prevedení sa dá veľmi polemizovať, pretože každý jeden z nás potrebuje a chce inú podobu stability.

Ja som sa vo veku 28 rokov cítila zmätene. Mala som za sebou úspešné štúdium na univerzite a takmer päť rokov som pracovala v marketingu. V tom období som žila v Kodani, teda v meste, kde je jedna z najvyšších životných úrovní na svete. Mala som dobrú prácu, ktorú som mala rada, aj keď mi môj “vtedy” nový šéf odobral veľkú dávku entuziazmu a nepustil ma k projektom, ktoré ma lákali (napríklad firemný blog a sociálne siete). Cítila som, že do práce chodím preto, lebo ma bavia kapučína s kolegami a čísielka na výplatnej páske. Malo to však ďaleko od prvých troch rokov, kedy som do tejto práce chodila s veľkým nadšením a zároveň bolo pre mňa Dánsko studňou inšpirácie. Zrazu sa to všetko zmenilo. Okrem toho som bola po niekoľkých rokoch opäť single, čiže ma v Dánsku takmer nič nedržalo. Takmer hovorím preto, pretože som tam spoznala výborných priateľov, ktorých mám našťastie dodnes.

Veci sa v mojom živote vyvynuli tak, že prišiel bod zlomu…

…čas na pauzu v kariére a splnenie si sna, ktorý som mala od detstva.

Juhúúúúúúú, a ide sa cestovať! Kričala som o niekoľko mesiacov neskôr na viedenskom letisku.

Spravila som to. Vedeniu som oznámila túžbu z firmy odísť, resp. dať si ročnú pauzu. Bála som sa, ako na to riaditeľ zareaguje, ale nakoniec to vyšlo celkom elegantne. Riaditeľ sa nás v tom období každého pýtal, ako sa vidíme vo firme nasledujúci rok. Ja som mu povedala, že cítim, že by som si chcela zrealizovať cestovateľský sen a že na oddelení už nenachádzam motiváciu. Povedal, že mi rozumie a že on tiež v mojom veku cestoval. V druhej vete sa ma spýtal, či sa chcem vrátiť späť. Skoro som odpadla! 🙂 Dohodli sme sa na ročnej pauze v kariére s tým, že ak bude pre mňa príležitosť vo firme, tak sa vrátim späť.

Kariérnu pauzu som si naplánovala takto:
– Aby sme našli náhradu a aby som novú kolegyňu zaučila, dala som vedeniu firmy vedieť viac ako tri mesiace pred odchodom
– Budem úprimná a poviem, že v Dánsku som žila aj preto, aby som si našterila na to, aby som mohla byť aspoň rok bez príjmu a cestovať. V Dánsku som žila skromne, chodila som najmä na biku, varila som, nekupovala som si žiadne nordické fashion veci a stala som sa odborníkom na rôzne cenové akcie haha. Moji dánski kamaráti nechápali, že som si pri vysokých cenách v Kodani našetrila a dala si pauzu v práci. Ale to aj preto, že oni to nikdy neskúsili
– Radila som sa s kamarátmi, ktorí spravili niečo podobné
– Ako prvú destináciu som si vybrala Berlín, a kúpila som si letenku do Buenos Aires
– Chcela som sa naučiť nové zručnosti a niečo vytvoriť

POČAS Pauzy v kariére

1. Roskilde festival
pauza v kariere

Moja prvá zastávka viedla na Roskilde festival (niečo ako naša Pohoda, aj keď oveľa väčšie), kde som dva týždne robila dobrovoľníčku za lístok a obedy. V Roskilde graffiti som stretla street art umelcov z celého sveta. Vieš si predstaviť, že ten rozdiel medzi tradičným kancelárskym životom a dvoma týždňami na jednom z naj hudobných festivalov a v spoločnosti umelcov bol neskutočný haha. Inšpirovalo ma to začať nejaký vlastný kreatívny projekt. Čo to malo byť, som v tom období nevedela.

2. Berlín
pauza v kariere

Berlin ist dufte! Ich liebe Berliiiiiin 🙂 Moje ďalšie kroky viedli do Berlína, kde som sa “zasekla” na tri mesiace. Berlín je podľa mňa najlepšie miesto v Európe. Nie je drahé a je tam milión aktivít, ktoré sa dajú robiť a naučiť. Najpodstatnejšie pre mňa bolo, že je tam veľa umenia a – kreatívnych ľudí. Tou kreativitou nemyslím len ľudí, ktorí sú umelci, ale proste ľudia, ktorí sa snažia žiť svoj život ináč, ako sa očakáva. Môj spolubývajúci Matze ma nakopol vytvoriť travel blog, pomohol mi vybrať jeho dizajn a zriadil doménu. Názov a značku som si určila sama, pretože som už mala predstavu o tom, o čom a pre koho chcem blogovať.

3. Južná Amerika
juzna_amerika_2

Južná Amerika bola mojím snom od detstva. Musím sa priznať, že to bol na mňa trošku úlet vybrať sa sama do Buenos Aires a nemať presný plán cesty. Bolo to však niečo, čo som v tej chvíli potrebovala a chcela spraviť. Ako hovoria Austrálčania “Oh boy, that was legendary!” O Južnej Amerike ti teraz nebudem veľa rozprávať, lebo raz, keď príde vhodná chvíľa o tom napíšem knihu 😉

V krátkosti však spomeniem zopár silných momentov z tohto krásneho kontinentu:
– Precestovala som 21 000 km autobusom a zažila som napríklad: typický nedeľný obed s argentínskou rodinou, najkrajšiu hviezdnu oblohu na svete v Uruguaji, 5 dňový trekking v neuveriteľnom národnom parku Torres Del Paine v Čile, 4 dňový tradičný karneval v meste Oruro v Bolívii (4100 m.n.m.) s bandou 50tich couchsurferov z celého sveta, v Peru som videla koncert mojich obľúbených Easy Star All-stars, v Ekvádore som začala viac surfovať, v Kolumbii som si zaletela na ostrov San Andres v Karibiku a absolútna čerešnička na torte bola Venezuela a návšteva najvyššieho vodpádu na svete – Angel Falls.
– Ako hobby som počas cesty tvorila tento blog a naučila som sa lepšie písať, fotiť a vo všeobecnosti komunikovať online. Veľa ľudí si myslí, že si blogovaním zarábam, ale nie je to tak. Z toho blogu nemám momentálne žiaden príjem. Je to moja kreatívna “hračka” a spôsob, ako komunikovať s tebou a so svetom 🙂

4. Slovensko
pauza v kariere

Posledné dva mesiace som strávila na Slovensku s rodinou a cestovala som po našej peknej krajine. Bolo to zvláštne sa vrátiť z Južnej Ameriky a zrazu byť v krajine, ktorú poznám, ale v podstate ju poznám málo. Ešte veľa dolín a končín mi na Slovensku chýba, aby som povedala, že som ho celé precestovala.

PO Pauze v kariére
Z bývalej práce ma zavolali späť a ponúkli mi štvormesačný projekt s možnosťou predĺžiť zmluvu na neurčito. Že vraj na prípravu uvedenia nových slúchadiel, ktoré sa ku mne hodia 🙂 Mala som šťastie a bola v správny čas na správnom mieste? Alebo sa mi vrátilo to, že som tam makala a že som si nezavrela dvere a odišla slušne? Neviem… Do Kodane som sa teda vrátila, projekt som pomohla naplánovať a podarilo sa mi dať slúchadlám globálne meno. A bolo!

Po štyroch mesiacoch som si opäť obula túlavé topánky. Tentokrát však na dobu neurčitú, pretože som zistila, že cesta späť pre mňa už nevedie.

Ročná pauza v kariére pre mňa znamenala osobný a kreatívny rozvoj, pretože:
– Vytrhlo ma to zo stereotypov, čiže som skúsila niečo úplne iné, ako som bola dovtedy zvyknutá
– Oddýchla som si od ruchu a zhonu európskeho života
– Videla som svet a užila som si život naplno
– Nadobudla som sebavedomie na vlastné kreatívne projekty
– Naučila som sa nové zručnosti, ako napr. blogovanie a prácu so sociálnymi médiami
– Uvedomila som si, že som v tom správnom pracovnom odvetví, ale láka má byť na voľnej nohe (freelance) a podnikať
– Získala som inšpiráciu od mnohých ľudí, či už to boli malí podnikatelia niekde v Čile, alebo úspešní ľudia, ktorí zdieľajú podobnú cestovateľskú vášeň. Nikdy nezabudnem na týždeň v Ekvadóre, ktorý som strávila aj v spoločnosti Layne Beachley (7 násobná majsterka v surfe) a je manžela Kirka Pengillyho (gitarista INXS). Tak úspešní a tak skromní ľudia. Kirk mi povedal, že mi závidí, že si slobodne cestujem, že on síce cestoval veľa, ale len s kapelou. Teraz si to vynahrádza a cestuje s Layne.
– Najlepšie však boli tie spontánne momenty… Bezstarostne som tancovala pri ohni, spievala s domácimi, zaľúbila som sa, objavila som magickú prírodu Južnej Ameriky, fotila som nádherné zvieratá, ochutnala som kadečo a aj som to celé prežila 🙂

Ak sa ma dnes niekto spýta, či si myslím, že pauza v kariére je niečo v čo verím, tak jednoznačne odpovedám, že ÁNO. Niekedy stačí mesiac a niekedy je aj rok málo. Každý má iné očakávania a limity. Ja som sa po roku veľmi tešila do práce a aj keď som tú pôvodnú prácu opustila po štyroch mesiacoch, moje kroky viedli k práci na vlastnej nohe (momentálne mám marketingové štúdio). “Oh boy, a na vlastné podnikanie treba mať veľkú dávku odvahy”. O tom niekedy nabudúce.

Tak čo? Aj ty si lepíš citáty kade-tade alebo si čítaš motivačné články? Ono je to síce pekné, ale nakoniec je to celé o tom, či to spravíš alebo nespravíš.

Kam sa chystáš? Alebo si už zažil/a pauzu v kariére? Podeľ sa s nami o tvoje zážitky!

Hurá! To je všetko. Ako vždy sa teším na tvoje komenty, otázky a emaily. Ak máš chuť sa dozvedieť viac o tipoch a zážitkoch ako pracovať online a cestovať, tak sa zapíš na ALOHA email a neujde ti NIČ 🙂

ALOHA EMAIL (novinky o digitálnom nomádstve) a WORLD TRAVEL CHECKLIST (pre ľahšie cestovanie) sú tu pre TEBA

* indicates required


Štastné cesty a veľa produktivity!

Silvia

About the Author
profile_blogThanks for reading this article! My name is Silvia and I’m from Slovakia. I’m passionate about entrepreneurship, marketing, traveling, surfing, photography and I’m in the search of the best ways how to combine it all. Over the past 3 years I changed my lifestyle completely. From an employee in a larger company I started freelancing and working online to be location independent. What drives me is the idea that if I want to, I can book a ticket and go surfing anywhere in the world and stay as long as I want. Also, I gathered lot of content and ideas inspired by beautiful people, places and products. I blog and organize presentations about these topics. Safe travels!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *