10 vecí, ktoré sa mi na Dánsku páčili (Inšpirácia pre Slovensko)

Do Dánska som sa kedysi dostala na pracovnú stáž cez študentskú organizáciu AIESEC. Pôvodne som chcela ísť do Brazílie, ale práve v Dánsku som si našla zaujímavú stáž v oblasti medzinárodného marketingu, prihlásila som sa a vybrali mi. Z pôvodných desať mesiacov sa môj pobyt natiahol na viac ako štyri roky.

Dánsko ma vo veľa veciach inšpirovalo, a preto by som to s tebou rada zdieľala. Na Slovensku je (relatívne) fajn, ale myslím si, že ak sa máme niekým inšpirovať, tak to môžu byť práve škandinávske krajiny.

Príchod do Dánska

Pamätám si ten deň, kedy som prvý krát priletela do Kodane a pokračovala som v jazde vlakom do mojho prvého bydliska – mesta Aalborg. Všetci vo vlaku a aj samotný vlak sa mi zdali dokonalí. Hanbila som sa rozbaliť chlebík s fašírkou (vtedy som ešte jedla mäso), ktorý mi otec pripravil na cestu. Myslela som si, že budem vyzerať ako nejaká východoeuropánka a tá fašírka bude smrdieť na celý vagón (haha).

Priznanie po rokoch: Prepáč tatko, tie fašírkové chlebíky som nikdy nezjedla a skončili v koši. Je mi to ľúto a dnes už viem, že Dáni fašírky milujú ☺

Dánska kultúra a socializovanie sa

Trvalo mi pomerne dlho kým som si na dánsku kultúru zvykla a začala som si ju užívať. V menšom meste ako Aalborg sa mi zdali všetci veľmi odmeraní a chladní. Zo začiatku som sa cítila v strese, lebo som sa kontrolovala v tom, ako hlasno a čo rozprávam. Bola to zvláštna skúsenosť a bolo to o to ťažšie, že som tam zo začiatku nemala priaťeľov.

Po nejakom čase som prišla na nasledovné:

1. Dáni sú úplne v pohode a tá ich zakríknutosť a hanblivosť sa pomerne ľahko prelomí alkoholom. Keď si vypili, tak sa situácia zmenila o 180° a ja som počúvala to, kto sa s kým rozviedol a kto má aké osobné problémy. Bol to pre mňa kultúrny šok. Neskôr som zistila, že Dánom nadviazanie sociálneho kontaktu síce trvá dlhšie, ale o to sú pracovné, či osobné vzťahy pevnejšie.

Dánsko

2. Medzinárodných priateľov som si našla vďaka komunite couchsurfing.org, AIESEC-u a medzinárodným študentským parties. Nájsť si dánskych priateľov bolo už ťažšie, ale podarilo sa mi to vďaka spoločným záujmom, ako napr. hudba alebo vďaka zdieľaniu spoločného bývania.

Dánsko AIESEC

Napriek tomu, že som od začiatku vravela, že v Dánsku ostanem iba rok, a potom odídem späť na Slovensko alebo cestovať po nejakej tropickej krajine, žila som tam vyše štyri roky.

Život v Kodani

Po stáži v IT firme som sa presťahovala na leto do Kodane a na prežitie som mala celkom zábavnú brigádu: Čapovala som pivo na MS Stubnitz – alternatívnej lodi z nemeckého Rostocku (punk is not dead!). Zrazu som objavila Kodaň, iných Dánov ako v Aalborgu a zaľúbila som sa. Nielen do mesta ☺

MS Stubnitz

Veci nabrali rýchly spád. Rozhodla som sa dať Dánsku druhú šancu a skúsiť si v Kodani nájsť prácu v mojom obore. Nemala som tam žiaden network a tak som online posielala životopisy do rôznych firiem. Poslala som asi 100 CVčok a z toho vznikli dva pohovory. Jeden nevyšiel, ale ten druhý bol moj dream job

Zobrali ma na pozíciu marketing projekt manažérky vo firme Sennheiser, kde som mala na starosti komunikáciu nových slúchadiel pre video hry a smartphony a ich uvedenie na globálny trh.

V Sennheiseri som pracovala tri roky a bola to pre mňa výborná osobná a pracovná skúsenosť. S Dánmi som sa postupne začala zoznamovať viac a viac a dnes môžem povedať, že tam mám priateľov na celý život.

Život v Kodani by som charakterizovala ako pohodový, kreatívny a spoločenský. Stretla som zaujímavých ľudí a pozorovala som ako vytvárajú rôzne dobrovoľnícke, alebo voľno-časové projekty. Letá boli vždy veľmi aktívne a denné svetlo nám prialo, lebo ho bolo veľmi veľa. Naopak zimy boli tmavé, chladné a miestami nudné. Vtedy bol najlepší čas vyraziť niekam na “dovolenkové” cesty s ruksakom. Ale to je už iný príbeh 🙂

Rada by som sa s tebou podelila o to, čo si na Dánsku vážim (a čím podľa mňa môže inšpirovať Slovensko).

10 vecí, ktoré sa mi na Dánsku páčili

1. ‘Hygge’ alebo Kľud a pohoda – “Hygge” je dánske slovo, ktoré nemá v angličtine a ani v slovenčine presný preklad. Znamená to niečo ako “pohoda, útulnosť, kľud”. Dáni si radi s rodinou, či s priateľmi posadajú, zapália sviečky, tešia sa jeden z druhého a dlho sa rozprávajú. Jednoducho, radi vytvoria a radi sa tešia z útulnej atmosféry. Hovorí sa o nich ako o najšťastnejšiom národe na svete a niečo na tom asi bude. Niekedy mám pociť, že nepoznajú stres. Na začiatku mi ten zvláštny slovenský stres, kedy sa ľudia “majú rýchlo” a stále sa niekam ponáhľajú, chýbal. Neskôr som si uvedomila, že je oveľa lepšie byť v kľude ako sa stresovať.

Na obrázku sú moje drahé dánske kamošky Ida a Julie a spoločné “hygge” ☺
Ida a Julie Dánsko

2. Bicykle – Mojou najobľúbenejšou aktivitou v Kodani bolo bicyklovanie sa po meste a jeho blízkom okolí. Tak veľmi obdivujem to, že Dáni dokázali vybudovať mesto, ktoré má bicyklové pruhy snáď všade a veľa ľudí vďaka tomu nemusí vlastniť auto a pohodlne si bicykluje do práce, do obchodu, či na koncert. Výhodou je, že Kodaň je na rovine, ale to je aj väčšina Bratislavy.

Na obrázkoch sú ukážky Christiania bike (ideálny bicykel pre transport detí) a bicykel s držiakom, napríklad na gramofón ☺
Christiania bike

Copenhagen bike

3. Rovnováha medzi osobným a pracovným životom – Keď som nastúpila do Sennheiseru, tak som makala ako fretka. Jednak som chcela a zároveň to bola pre mňa výzva, takže som sa mala čo učiť. Po pár mesiacoch nadčasov za mnou prišiel šéf a spýtal sa, či mám nejaký problém: “Prečo pracuješ tak veľa?”

V Dánsku má pracovný týžden 37 hodín a nadčasy tam nie sú normou. Produktivita a time management sú vysoko hodnotené, pretože sa veľmi cení čas strávený s rodinou. Ja som síce rodinu v Dánsku nemala, ale zato som si popri práci našla veľa aktivít: dánsky jazyk, tanec, bicykel, fotografia, jóga a samozrejme čas s priateľmi.

Na fotografii je jedno z našich typických kodanských popoludní na moste medzi Indre By a Nørrebro.
Copenhagen crew

4. Nordická kuchyňa a ekológia – Dáni sú národ, ktorí sa veľmi pozerá na to, či zdravo a ekologicky je a žije. Táto vlastnosť mi bola sympatická okamžite a prehodnotila som svoj jedálniček, pohybové návyky a naučila som sa recyklovať. Objavila som nordickú kuchyňu a typ stravovania, ktorý je oveľa zdravší. Ok, okrem toho som objavila aj to, že dánske pečivo a torty sú asi najlepšie na svete ☺

Na fotografii je tradičný dánsky “smørrebrod”, ktorý sa je na obed a pod tým je jedna z domácich tôrt, ktoré Ida vždy robila v nedeľu.
smorrebrod

Copenhagen cake

5. Kolektívne riešenie vecí – V Dánsku sa rozhodnutia neprijímajú individuálne. Debatuje sa o názoroch a záveroch v rámci celého pracovného teamu, alebo v skupine priateľov. Niekdy rozhodnutie síce trvá dlhšie, ale o to býva výsledok silnejší a efektívnejší.

6. Ironický humor – Dánsky humor sa mi dostal pod kožu. Na jednej strane sa Dáni zdajú takí seriózni a uhladení a na druhej strany povedia príbehy, alebo vtipy, ktoré ťa na úplne vyvedú z rovnováhy. Myslím si, že Dánsko som pochopila a začala si ho užívať až vtedy, keď som začala rozumieť ich irónii. A keďže to je humor, tak sa o ňom veľmi ťažko píše a vysvetľuje. Odporúčam zažiť ho na vlastnej koži.

Na fotografii je Julie, ktorá nemala poňatia, že za ňou pózuje výmyselník Henrik ☺
Danish humor

7. Systém, ktorý funguje a (takmer žiadna) korupcia – V Dánsku som doteraz platila najvyšie dane z príjmu. A robila som to rada. Prečo? Lebo ich systém proste funguje. Dáni majú dlhú históriu demokracie a (naozaj) sociálno-demokratických vlád. A hoci to ani v Dánsku nie je ružové, je to systém, ktorý nás má čo učiť, pretože ľudia myslia viac sociálne, oveľa menej korupčne a hlavne chcú napredovať dopredu. Nielen ako jednotlivci, ale ako komunita.

8. Prirodzení ľudia (ženy) – Prirodzenosť a úprimnosť je cesta k úspechu. Mnohé dánske ženy sa minimálne a prirodzene maľujú a staršie dámy si vôbec nefarbia vlasy. Ich štýl obliekania je väčšinou minimalistický a pre mňa možno niekedy aj nudný, pretože hlavné farby, ktoré nosia sú: čierna, šedá a tmavomodrá. Ešteže majú zaujímavé doplnky od výmyslu sveta.

Na fotografii je typické dánske dievča ☺
kocka

9. Dobrovoľníctvo – Mnoho Dánov sa zapája do rôznych projektov, ktoré sú organizované mestom, nejakou komunitou alebo skupinou priateľov. Ja som sa dva krát zúčastnila ako dobrovoľníčka na Graffiti festivale v rámci festivalu Roskilde. Raz za rok som tam dobrovoľne (za lístok) dva týždne pracovala a pomáhala tak vytvoriť jeden z najlepších festivalov na svete.

Kamaráti v Kodani mali dobrovoľnícke aktivity od výmyslu sveta: pomoc bezdomovcom, zvieratám, deťom, utečencom, či organizácia hudobných, či športových podujatí. Mám pocit, že nájsť si zamestnanie bez toho, aby ľudia nejakým spôsobom dobrovoľne nepomohli a nenaučili sa nejaké zručnosti, je v Dánsku nemožné.

Na fotografii sme spolu všetky “graffiti” dievčatá na Roskilde v roku 2012. Sú tam hlavne Dánky, Austrálčanky a ja.
Graffiti camp

10. CPR a NemID – Kartička CPR je niečo ako náš občiansky preukaz. Nemá fotku, len meno, adresu a osobné číslo. Táto kartička sa používa pri komunikácii a styku s: bankou, lekárom, na úrade, v knižnici, atď. Vďaka kartičke NemID (čiselné kódy) sa dá jednoducho online pripojiť a napr. vybaviť komunikáciu s daňovým úradom, miestnym úradom, registrovať si živnosť, vybaviť zmeny v banke… Jednoduché, efektívne a ideálne pre ľudí, ktorí pracujú online a z rôznych miest na svete. Viac dokumentov, kodóv a kartičiek netreba.

ZÁVER

Dánsko mi toho dalo veľa a naždy ostane v mojom srdci.

Prajem si, aby som sa raz tak slobodne bicyklovala po Bratislave, ako som to kedysi robila v Kodani. Prajem si, aby som mohla dôverovať v štátne inštitúcie a nebáť sa prísť z nejakého dôvodu o prácu. Prajem si, aby ma ošetrili najlepšími prístrojmi a v moderných nemocniciach a ambulanciách. Prajem si, aby ďalšie generácie študovali na kvalitných univerzitách, s najmodernejšími knižnicami, pracovali na zmysluplných projektoch a zo študentských brigád si našetrili aspoň na troj mesačné cestovanie niekede po svete.

Som vďačná za všetko, čo sa mi v Dánsku prihodilo a čo som sa naučila. Dúfam, že to môžem nejakým spôsobom priniesť na Slovensko, alebo do zemí, kde práve žijem. A môžno aj preto som nakoniec z Dánska odišla 😉

Dánsko

Hurá! To je všetko. Ako vždy sa teším na tvoje komenty, otázky a emaily. Ak máš chuť sa dozvedieť viac o tipoch a zážitkoch ako pracovať online a cestovať, tak sa zapíš na ALOHA email a neujde ti NIČ 🙂

ALOHA EMAIL (novinky o digitálnom nomádstve) a WORLD TRAVEL CHECKLIST (pre ľahšie cestovanie) sú tu pre TEBA

* indicates required


Štastné cesty a veľa produktivity!

Silvia

About the Author
profile_blogThanks for reading this article! My name is Silvia and I’m from Slovakia. I’m passionate about entrepreneurship, marketing, traveling, surfing, photography and I’m in the search of the best ways how to combine it all. Over the past 3 years I changed my lifestyle completely. From an employee in a larger company I started freelancing and working online to be location independent. What drives me is the idea that if I want to, I can book a ticket and go surfing anywhere in the world and stay as long as I want. Also, I gathered lot of content and ideas inspired by beautiful people, places and products. I blog and organize presentations about these topics. Safe travels!

5 Comments on “10 vecí, ktoré sa mi na Dánsku páčili (Inšpirácia pre Slovensko)

  1. Ahoj Silvi 🙂 Moc sa mi článok páčil, raz aj ja vycestujem do sveta a budem poznávať nové kultúry, ľudí, prírodu, jazyk…Veľmi sa na to teším! Si velkou inšpiráciou..ďakujem! 🙂

    • Ahoj Anička 🙂
      Dakujem velmi pekne za tvoje mile slova a drzim palce s cestovanim a aj blogom 😉

  2. Pingback: Pauza v kariére - Priestor pre osobný a kreatívny rozvoj - Unboxing Traveller

  3. Pingback: PRED CESTOU: Výber destinácie. Prečo sa vraciam na ostrov Bali? - Unboxing Traveller

  4. Pingback: - Silvia Puchovska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *