13 znakov, že digitálne nomádstvo je pre teba

Započuli ste v poslednej dobe výraz digitálne nomádstvo alebo digitálny nomád a už len pri vyslovení tohto slovného spojenia je na tom niečo, čo vás láka?

Alebo je to skôr pocit, že chcete objavovať svet, robiť zaujímavé aktivity, a popri tom pracovať, venovať sa svojej profesii, podnikaniu a zarobiť si dosť peňazí na váš životný štýl?

Ako digitálna nomádka fungujem už viac ako tri roky a momenálne sa zdržujem najmä na Bali/Indonézia alebo v mojom slovenskom domove, a tým je Bratislava.

Počas nomádskych ciest som zažila rýchle cestovanie, ale aj dlhodobé pobyty na rôznych krásnych miestach. Spoznala som veľa ľudí, ktorí žijú podobne ako ja, a preto som sa rozhodla spísať naše charakteristiky. Teda charakteristiky nomádov, ktoré dúfam, že poslúžia ďalším nomádom ako odrazový mosík. Uvedomte si výhody a nevýhody nomádsta a uvážte, či vám to stojí za skúšku.

13 znakov, že digitálne nomádstvo je pre teba
1. Digitálno-nomádsky životný štýl
Rád cestuješ a popri tom ti nerobí problém pracovať z rôznych miest (tam, kde je internet) a vieš sa touto prácou aj uživiť? S ľahkosťou sa vieš v cudzine udomácniť a zažiť tam čo najviac neobvyklých zážitkov. Užívaš si ten pocit, keď si kúpiš novú letenku a prídeš do novej kultúry, aby si spoznal jej domácich a niečo sa naučil. Tak ty už digitálny nomád si 🙂

2. Namiesto neónových svetiel vyhľadávaš outdoorové kancelárie
Neónové svetlá ti už od pradávna vadia, pretože je to niečo umelé a berie to energiu. Naopak, byť v krásnom prostredí, v prírode a ešte odtiaľ aj pracovať ti vie pohladiť dušu. Najmä počas zimných mesiacov v Európe vyhľadávaš destinácie, v ktorých je teplo a je tam viac prirodzeného svetla.

digitalne nomadstvo

Ak ťa zaujíma digitálne nomádstvo, freelancing či práca na diaľku, pozri si aj môj druhý web, na ktorom nájdeš viac informácií www.silviapuchovska.com

3. Be Your Own Boss aka Disciplína a produktivita sú tvoje silné stránky
Tu je celá podstata digitálneho nomádstva. Pracovať z miest, ktoré sú krásne, zaujímavé alebo sa na nich dá robiť veľa zaujímavých aktivít, môže byť náročné na disciplínu a produktivitu. Po rannom surfe si treba vedieť sústredene sadnúť za počítač a pracovať.

TIP: Na produktivitu mi pomáha pravidelné monitorovanie času, ktorý stávim zamestnaná rôznymi úlohami https://www.toggl.com

4. Časové pásma? Žiaden problém!
Bez problémov sa pohybuješ v časových rozdieloch medzi krajinami a vieš koordinovať úlohy a projekty medzi medzinárodnými tímami, klientmi a dodávateľmi. Spolupracuješ s ľudmi, ktorí sú na iných kontitentoch, takže nejaké tie tradičné pracovné hodiny nemusia prichádzať do úvahy.

TIP: Tu si viem rýchlo pozrieť, koľko je hodín na inom mieste, aké je tam počasie alebo kedy je východ a západ slnka, čo je dobré kvôli bezpečnosti alebo surfu: http://www.timeanddate.com

5. Miluješ nové kultúry
Cestovanie a spoznávanie nových kultúr je tvoj koníček Número UNO. Veľmi rád sa dostaneš do úplne novej krajiny a snažíš sa o nej zistiť čo najviac. Zároveň sa rád pozrieš do lokálneho co-working space (miesta, odkiaľ pracujú freelanceri alebo podnikatelia) a možno tam aj pár dní pobudneš.

digitalne nomadstvo

6. Výber destinácie je podľa aktivít, nielen podľa práce
Destináciu si vyberáš dobrovoľne a nevyberie ti ju zamestnávateľ, ktorý ťa posiela na služobnú cestu. Destináciu si vyberáš preto, lebo máš záujem o danú krajinu, jej zvyky a máš záujem sa v tejto krajine naučiť niečo nové. Zrejme ťa láka aj to, že v nej budeš mať nižšie životné náklady ako doma. Táto destinácia by zároveň mala byť vhodná aj pre výkon tvojej práce (stabilné internetové pripojenie).

sis na surfe

TIP: Pozri si https://nomadlist.com na zorientovanie sa medzi rôznymi miestami, životnými nákladmi, co-working space, zábavou, bezpečnosťou.

7. Vieš sa zbaliť ľahko a rýchlo
V živote si si už toľko krát balil batožinu, že sa vieš zbaliť veľmi rýchlo a efektívne. Vieš, v ktorej časti batožiny máš zbalenú kanceláriu a vo všeobecnosti sa vieš zbaliť do 20 minút. Máš rád minimalizmus a vieš, že k životu a práci toho naozaj nepotrebuješ veľa (laptop, ruksak, dobré topánky, bikiny, pas a kreditku 🙂

cestovanie na lahko

TIP: Pozri sa, ako sa balím ja 🙂

8. Si odborník na vyňuchanie internetového pripojenia
Veľmi dobre si uvedomuješ, že na to, aby si mohol vykonávať prácu online, potrebuješ rýchle a zodpovedné spojenie na internet. Buď vieš rýchlo a nenásilne zistiť, v ktorom ubytovaní, reštaurácii, či kaviarni majú najlepšiu wifi, alebo sa staneš odborníkom na kúpu miestnych sim kárt.

TIP: Skontroluj si rýchlosť internetu v celom svete: http://www.speedtest.net

9. Apky a riešenia pre digitálnych nomádov
Vieš sa orientovať medzi stále viac a viac aplikáciami, komunitami, co-workingmi a webstránkami pre digitálnych nomádov. Vieš, že nie všetko je k tvojmu životu potrebné, ale na druhej strane si uvedomuješ, že niektoré tooly môžu byť veľmi prospešné. Najmä spoznávanie ľudí, ktorý žijú podobne ako ty. Zapíš sa na ALOHA EMAIL UPDATES odo mňa, aby ti neušlo nič z témy “digitálne nomádstvo”.

10. Máš rád medzinárodnú kuchyňu
Jedno z tvojich najväčších potešení na cestách je ochutnávanie lokálnych jedál krajín, ktoré navštíviš. Môžeš byť aj vegánom, vždy je tam možnosť vyskúšať si niečo miestne, varené, sladké alebo surové.

medzinarodna kuchyna

11. Digitálny detox
Digitálne nomádstvo neznamená byť stále pripojený na internet. Vieš sa efektívne “odpojiť”, stráviť čas v prírode bez kontroly mailboxu a updatovania sveta o tom, kde si urobil akú selfie. Je dôležité načerpať novú energiu a nechať si oddýchnuť telo, tak ako aj hlavu… pre tie ďalšie nápady a smer v tvojom živote 🙂 Alebo si jednoducho chceš užiť jedinečný čas s kamarátmi, ktorých popri cestovaní alebo v co-workingu stretneš.

digitalne_nomadstvo

Digitalne nomadstvo Oruro karneval

12. Vieš, že zázraky neexistujú
Ako digitálny nomád možno stráviš väčšinu roka v zahraničí a prirodzene ti bude chýbať tvoja rodina a blízki priatelia… Ani digitálne nomádstvo nie je žiaden zázrak. Veľa sa v poslednej dobe s týmto výrazom spomína sloboda – v živote či v práci. Myslím si, že slobodu dosiahne každý len sám, na základe svojich hodnôt, snov, želaní a povinností. Ani to, že budeš pracovať z najkrajšieho miesta na svete ti nepriniesie šťastie alebo osobnú slobodu, pokiaľ sa v prvom rade TY nebudeš cítiť dobre vo svojom vnútri a nebudeš obklopený ľudmi, ktorých máš rád…

13. Si pripravená/ý ísť a objavovať?
Aj ked trávim väčšinu roka mimo Bratislavy, mám rada, keď sa do nej zase vrátim. Hlavne ma teší čas s rodinou a priateľmi… Ale poviem ti jednu vec. Nedá mi to. Nedá mi tu prezimovať. Takže! Kam sa chystáš na nomádsky trip ty? Ja pôjdem späť na Bali, a možno si odskočím do Austrálie a na iné indonézske ostrovy. (Extra bod pre ľudí ako ja: Niekedy ti z tých destinácií úplne šibe a nevieš, čo so sebou 🙂

Ak ťa zaujíma digitálne nomádstvo, freelancing či práca na diaľku, pozri si môj slovenský web www.silviapuchovska.com

Ďakujem za prečítanie článku a každý share, ktorý tomuto blogu pomáha cestovať s tebou.

Na záver

Štástné cesty a veľa produktivity!

Silvia

About the Author
profile_blogThanks for reading this article! My name is Silvia and I’m form Slovakia. I’m passionate about entrepreneurship, marketing, traveling, surfing, photography and I’m in the search of the best ways how to combine it all. Over the past 3 years I changed my lifestyle completely. From an employee in a larger company I started freelancing and working online to be location independent. What drives me is the idea that if I want to, I can book a ticket and go surfing anywhere in the world and stay as long as I want. Also, I gathered lot of content and ideas inspired by beautiful people, places and products. I blog and organize presentations about these topics. Safe travels!

4 Comments on “13 znakov, že digitálne nomádstvo je pre teba

  1. Haha, tak ten bod 13 to uplne zabil a uplne vystihol 😀 pred 2 tyzdnami som po viac ako mesiaci dosiel na Slovensko a uz planujem odchod na konci januara 😀 kde inak budes, nejaky april/maj? 😀

  2. Pingback: Múdre rady pre začínajúcich nomádov | WebSupport blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *